lack_medium_small_squaمحرم‌الحرام

از دوشنبه ۹۷/۰۶/۱۹

بمدت ۱۲شب
ساعت ۲۱:۰۰
:small_red_triangle_down:دسته روی شام ‌غریبان:small_red_triangle_down:
:black_small_square:سخنران

حجت الاسلام مهدوی‌ارفع
:black_small_square:مداحان
حاج محمدرضا بذری
کربلایی جبار بذری

♦️ روابط عمومی هیات ♦️

مراسم بعدی

 به گزارش گروه رسانه ای بیت الزهرا(س) بیانات رهبری درباره خاطره ای از امام علی (ع) را در این بخش برای شما عزیزان می آوریم.

*عید واقعى با تحصیل مغفرت الهی حاصل می‌شود.

در روایتى است از سُوید بن غَفَله - که از دوستان امیرالمؤمنین است و درباره‏ او این‏طور گفته‏اند که «من کان من اولیاء امیرالمؤمنین»؛ از نزدیکان امیرالمؤمنین بوده است- که مى‏گوید روز عید فطر در خانه‏ امیرالمؤمنین بر او وارد شدم، در مقابل او سفره‏یى گسترده شده بود و حضرت مشغول غذا خوردن بودند.

در مقابل حضرت خطیفه گذاشته بودن. (خطیفة)غذایى است که در حداقل امکان براى کسى تهیه مى‏شود؛ مثلاً مقدارى شیر و مقدارى آرد مخلوط مى‏کردند؛ غذاى کاملاً فقیرانه، «فقلت یا امیرالمؤمنین یوم عید و خطیفة؟»؛ عرض کردم یا امیرالمؤمنین! شما روز عید چنین غذاى کم‏اهمیت و کم‏ارزشى مى‏خورید؟ معمول این است که در روزهاى عید، مردم بهترین غذاهاى خود را مى‏خورند؛ شما به این غذا اکتفا کردید؟ «فقال: انّما هذا عید من غفر له»؛ فرمود امروز، روز عید است؛ اما براى کسانى که مورد مغفرت الهى قرار گرفته باشند. یعنى عید بودنِ امروز به خوردن غذاهاى رنگین و دل‏خوش کردن به شادى‏هاى کودکانه نیست؛ این عید واقعى است براى کسانى که بتوانند و توانسته باشند، مغفرت الهى را براى خودشان تحصیل کنند.

*جوهره عید فطر در توجه به معنویت، طلب مغفرت و درخواست رحمت پروردگار نهفته است.

در یک جمله‏ى دیگر امیرالمؤمنین فرمود: «انّما هو عید لمن قبل اللَّه صیامه و شکر قیامه»؛ عید فطر، عید است براى کسى که خدا روزه‏ او را مورد قبول قرار دهد و نماز و عبادت او را مورد شکر و سپاس خود قرار دهد، «و کلّ یوم لا یعصى اللَّه فیه فهو یوم عید»؛   

آن روزى که من و شما این توفیق را پیدا کنیم که هیچ معصیتى از ما سر نزند، روز عید و و شادمانی است. البته گفته شده است در عید فطر به یکدیگر تحیت بگویید؛ لباس‌هاى تازه‏ خود را بپوشید؛ آن روز را روز عید و شادمانى بدانید؛ اما جوهره این عید عبارت است؛ از توجه به معنویت و طلب مغفرت و درخواست رحمت پروردگار.

اضافه کردن نظر