lack_medium_small_squaمحرم‌الحرام

از دوشنبه ۹۷/۰۶/۱۹

بمدت ۱۲شب
ساعت ۲۱:۰۰
:small_red_triangle_down:دسته روی شام ‌غریبان:small_red_triangle_down:
:black_small_square:سخنران

حجت الاسلام مهدوی‌ارفع
:black_small_square:مداحان
حاج محمدرضا بذری
کربلایی جبار بذری

♦️ روابط عمومی هیات ♦️

مراسم بعدی

حجت الاسلام و المسلمین روحانی خدمت عزاداران مولای متقیان بیان نمودند: امام زین العابدین(ع) از اول ماه رمضان یک صدقه ی ویژه ای می داد و می فرمود این صدقه ی شب قدر است، برای آن که مانعی برای من پدید نیاید که مانع وجودم برای درک شب قدر شود.

اجمالا از آیات و روایات استنباط می شود آن لیله القدر همان امشب است. شخصی خدمت رسول خدا آمد گفت ما عده ای هستیم در بیرون شهر مدینه زندگی می کنیم فرصت نداریم شب های ماه رمضان را خدمت شما باشیم یک شب را تعیین کنید که خدمت شما بیاییم. پیغمر فرمود یک مقدار نزدیک من بیا، در گوشش چیزی فرمود اما مسلمین دیدند غروب بیست و دوم وارد مدینه شدند، فهمیدند آن شب قدری که نزد پیامبر است همین امشب است.

خدای متعال انسان را یک سالک و یک مسافر می داند. سفری که هر انسانی در حیات خود در آن یا سوی کمالات می رود و یا خدایی ناکرده این انسان مسیری تاریک و طبقات نازله را طی می کند. اما خدای متعال یک سفر ویژه را هم برای من و شما معرفی کرده است، زمانش کوتاه است اما آن چنان این گام انسان را همراهی می کند که یک سفر ویژه است. وقتی راوی از امام صادق(ع) پرسید خدا شب قدر را برای چه قرار داد فرمود اگر خدا قرار نمی داد شما نمی رسیدید.

وقتی از امام باقر(ع) پرسید شب قدر چه چیزی اش از هزار ماه بالا تر است، فرمود: هر عملی که شما در شب قدر انجام می دهید به اندازه ی هزار ماه برای شما برکت آفرین است. امام صادق(ع) امشبی را مریض بود، در منزل افتاده بود آن قدر تب وجودشان را گرفته بود که قدرت ایستادن برای خواندن نماز به صورت ایستاده را نداشت، شب بیست و سوم که شد فرمود بستر مرا بردارید ببرید مسجد بگذارید.

در این سفر خدا من و شما را می خواهد با چه سیر بدهد؟ این همه ملائک الله برای چه امشب نازل می شود؟ تا من و شما را بر بال های شان قرار داده و سیر بدهند. قرآن می فرماید نگاهبانانی برای جهنم قرار دادیم وقتی می بیند اینقدر سمت جهنم می روند تعجب می کنند چند تا از این ها را به عنوان نمونه برمی دارند می گویند بنا نبود شما این جا بیایید چرا آمدید؟  چون این همه اسباب رحمت خدای متعال برای ما قرار داده است. اگر این رحمت نبود چه می شد؟ خداوند می فرماید اگر رحمت نبود هیچ کدام تان نمی توانستید تذکیه شوید، یعنی خدا به برکت امشب خداوند دل های مرده را زنده می کند. اصلا برای آن که رحمتم را نصیبتان بکنم خلق تان کردم. می فرماید، اگر رحمت من نبود در عذاب من غوطه ور می شدید و در گناه می افتادید.

اسباب رحمت خدا چیست؟ اولین مطلب این است که فرازی در دعای افتتاح داریم، بدانند که او رحیم است و یقین دارم که تو در موضع رحمت آن چنان رحیمی. پیغمبر من، به بندگانم بگو آن ها که مفسدانه عمل کردند مبادا یاس در وجودشان بنشیند بلکه به رحمت الهی امید داشته باشند، خداوند تمام گناهان شما را امشب مورد رحمت خود قرار می دهد. عامل دیگر تبعیت از قرآن و امام معصوم و ولی امر است. عامل دیگر هم امام صادق(ع) فرمود همرا سجده و گریه امشب را بگذراند. گناهانش را مورد نظر قرار دهد و خجالت می کشد. امام صادق(ع) فرمود اگر گریه کرد، حتی به اندازه ی بال مگس من می پذیرم. اگر گریه ام نیامد، امام رضا(ع) فرمود سعی کن از این طریق حتما اشک بریزی، برای ابی عبدالله(ع) گریه کن.

اضافه کردن نظر