>

حجت الاسلام و المسلمین متانت خدمت عزاداران حسینی بیان نمودند: در کتاب کافی است که بشر اولیه خواب و رویا نمی دید لذا پیامبر مرسل می آمد از معاد و مرگ حرف می زد این ها هیچی نمی فهمیدند چون هیچ تصوری نداشتند. نکته اش اینجاست که وقتی نمی فهمی، از چه چیزی بگوید، خدا مثال می زند برای شان لااقل را، جنات تجري من تحتها الأنهار. بعد از آن که خواب دیدند تعجب کردند برای پیامبر تعریف می کردند، حالا پیامبر آن زمان می گفت حاشا می کردید که می گفتیم انسان هایی که مردند برمی گردند، چطور در رویا حرکت می کنی اما اراده ای نداری روز قیامت هم همینطور است. 

علامه جوادی آملی ذیل آن که مردم خوابند وقتی مردند بیدار می شوند فرمودند چطور در خواب خیال می کنی مقام و پول و عزت داری و بیدار می شوی می بینی هیچ چیز در دست نیست، قیامت هم اینگونه است.

این که به ما گفته اند خداوند متعال به اراده خلق می کند نه به حرکت، یک لحظه اراده می کند خلق می کند، ذیل آیه 

إِنَّ الْأَبْرَارَ يَشْرَبُونَ مِنْ كَأْسٍ كَانَ مِزَاجُهَا كَافُورًا  عَيْنًا يَشْرَبُ بِهَا عِبَادُ اللَّهِ يُفَجِّرُونَهَا تَفْجِيرًا، بعضی از مفسرین گفته اند همین که بگویی چشمه جاری شو چشمه برایت جاری می شود، علامه طباطبایی می گوید در بهشت همین قدر زحمت هم نیست، در بهشت اراده می کنی و نعمت را در خارج بدست می آوری؛ این بهشت در اختیار گریه کن و نوکر سیدالشهدا است و سیدالشهدا فرمودند تا عزادار من وارد بهشت نشود من وارد نمی شوم، عزیزان گریه کنان سیدالهشدا وارد بهشت نمی شوند. گفته می شود عزاداران سیدالشهدا(ع) وارد بهشت نمی شوند، مجلس سیدالشهدا(ع) را ترجیح می دهند، حورالعین پیغام می فرستند ما منتظر تو هستیم، اصلا سر را بالا نمی آورد که نگاهش کند، در گفت و گوی با حسین(ع) است. این مجالس را دسته کم نگیری ها، هرچه قدر اهل بکاء بودی همان قدر به تو اجازه می دهند سیدالهشدا(ع) را ببینی.
دوتا شاه کلید از عصمت امام می خواهم بدهم، یعنی اگر داشته باشی مشکلت حل است، خدا روز قیامت می آید، ملائکه هم صف به صف نشسته اند، به خدا نگاه می کنند خدا در عرش نشسته است، دست خدا باز است، این آیات توهم جسمانی بودن خدا را زیاد می کند بعضی ها قاطی می کنند، اگر با جسم بیاید نیازمند به فضاست و اصلا این گونه خدا نیست. اهل بیت گفته اند هیچ چیز حتی مثلش نیست. در عصمت هم این گونه است، هرکجا توهم داشت آیه کلیدی داریم وَمَا يَنطِقُ عَنِ الْهَوَىٰ-إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْيٌ يُوحَىٰ. زمانی که مردم مسلمان میانمار را می کشند عده ای می روند دو تا کنسرت، حالا این نشد آن یکی، داریم دیگر. ما رفتار کره شمالی را تایید نمی کنیم اما گاهی دلمان برای آن جربزه تنگ می شود. کسی که تاریخ می نویسد حتما تشخیصش درست نیست باید آن در کنار علم کلام بگذاریم تا ببینیم آیا قبول کنیم یا خیر.

 

اضافه کردن نظر