حجت‌الاسلام و‌المسلمین دکتر گرجیان در شب نهم و تاسوعای حسینی عرضه داشتند: طبق مباحث مطرح شده در شب گذشته؛ روزی پیامبر اکرم نشسته بودند و آهی کشیدند و فرمودند آه، برادران من کجایند؟ اصحاب گفتند مگر ما برادران شما نیستیم؟ فرمودند خیر شما اصحاب من هستید، برادران من آن کسانی هستند که در آخرالزمان خواهند آمد و بدون آنکه مارا ببینند به حدی به ما علاقه مند هستند که حتی جانشان را هم فدای ما می دهند.

از ویژگی های مهم جوانان بازگشت از بدی هاست. پیامبر اکرم فرمودند: خداوند جوانی که توبه کرده است را بیشتر دوست دارد.

حضرت سیدالشهدا(ع) در غروب تاسوعا به حضرت عباس(ع) فرمودند برود و از دشمنان یک روز را مهلت بخواهند زیرا که من به نماز و دعا کردن و استغفار علاقه زیاد دارم.

جوانی در جنگ صفین در لشکر معاویه ضد علی(ع) قرآن قرائت می کرد. یکی از اصحاب علی(ع) به او فرمود که چرا با ما جنگ میکنی؟ گفت چون رهبر و مولای شما نماز نمی خواند و اهل خدا نیست. علی (ع) آن گفتگو را شنید و به جوان دشمن عرضه داشت ای جوان کجای قرآن را می خوانی؟ گفت آیه ان النبا العظیم.حضرت فرمود آیا می دانی نبا العظیم یعنی چه؟ گفت نمی دانم.مولا به او فرمود نبا العظیم توحید، معاد و ولایت است و ما در راس ولایتیم. صحبت های حضرت در قلب جوان نشست و به یاران امام پیوست.

روزی ابن عباس خدمت علی(ع) رسید و گفت ای علی شما سیاست مدار نیست،حضرت فرمود چرا؟ ابن عباس گفت: شما با دشمنانتان مدارا کنید و بعد از آن که حکومتتان قدرت گرفت آن ها را نابود کنید. حضرت فرمود: تو خیال می کنی که علی سیاست ندارد، اگر مکر و حیله بد نبود من مکارترین انسان ها بودم.

مقام معظم رهبری می فرماید در قرآن تدبر و تفکر کنید.تدبر در قرآن مهم تر است از قرائت آن. اگر قرآن با جانتان اجیر شود گویند تلاوت اما قرائت خواندن ظاهری قرآن است.

جوان مسولیت پذیر و وفادار است. معمولا جوانی که قلبش آماده است به راحتی با قوانین دین کنار می آید.

امام سجاد(ع): عمویم عباس جایگاه ویژه ای در روز قیامت خواهد داشت که شهدا و بزرگان به جایگاهش غبطه خواهند خورد.

پیامبر اکرم(ص) فرمودند: خداوند بنده هایی دارد که اگر مردم حاجتی داشته باشند نزد آن ها می روند؛ عباس باب الحوائج است.

در روز تاسوعا خبر رسید که کار را تمام کنید. سیدالشهدا به شمشیری تکیه داده بودند و در حالت منامیه پیامبر اکرم به ایشان فرمودند ای پسرم به زودی به ما ملحق خواهی شد.

امام صادق(ع) فرمودند: تاسوعا روزی است که امام حسین(ع) در آن روز محاصره شدند.

ایشان با خواندن روضه حضرت باب الحوائج ابوالفضل(ع) مجلس را تحویل مداح محترم دادند.

 

 

 

اضافه کردن نظر