حجت الاسلام و المسلمین روحانی خدمت عزداران علوی در مصلی بزرگ شهر بابل بیان نمودند: امشب باید سوره ی قدر بسیار بخوانید تا برای تان  لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ هضم شود. امام باقر(ع) در تفسیر این آیه می فرماید منظور از این جمله این است که هر عمل صالحی که فرد در این شب انجام دهد برتر از این عملی است که در هزار ماه آن را انجام دهد، سپس حضرت فرمود فلسفه ی این شب قدر این است که اگر خدا این شب را بزرگ نمایی نمی کرده دست شما خالی بود و شما به آن چه که باید نمی رسیدید و لذا این را هزار برابر قرار داد تا در ما از آن بهره مند شویم. امام صادق(ع) فرمود در شب نوزدهم خدا تقدیر می کند و در فاصله ی آن تا بیست و یکم اگر مانعی بوجود نیاید خدای متعال آن را حتمی می کند تا شب بیست و سوم محکم سازی آن انجام شود.

همه ی ما می دانیم که امشب، شب برش و تقدیر است که امر حکیمانه ای را خدا در این شب برای ما برش می کند، اگر ما بخواهیم بهترین تقدیر را رقم بزنیم چه باید بکنیم؟ خدای متعال در قالب یک آیه به این مسئله پاسخ می دهد، لیله القدر یک راه دوطرفه است، خدا در این شب برای من چیزی را نمی برد مگر آن که من هم باید کاری را متقابلا انجام دهم. چه اموری را باید ما تغییر دهیم؟ نبی مکرم اسلام(ص) یک روزی میان مسلمین سوال کرد می دانید آیا تائب کیست؟ پیامبر(ص) فرمود اگر امشب توبه کند اما لباسش را تغییر ندهد، تائب نیست؛ منظور از لباس گناه است. از جمله شرایط تغییر این است که دوستانی که در کنارشان بودم را تغییر دهم. پیامبر(ص) می فرماید باید مجالسی را که می رفت و به گناه آلوده بود را ترک کند. مطلب چهارم پیامبر(ص) می فرماید باید اخلاقش را تغییر دهد. اگر بستر گناه برای خود فراهم کرده است اگر این تغییر را در خود ایجاد نکرد نباید منتظر باشد خدا هم در او تغییر ایجاد کند. اگر زبانش را مراقبت نکند نباید منتظر تغییر باشد. اگر توبه کرد اما در عبادتش تغییری ایجاد نشد، تغییر نکرده است.

عامل دیگری که می تواند تغییری را در انسان به وجود آورد مسئله ی اعتراف است. آن جا که قرآن کریم می فرماید یونس پیامبر(ع) می فرماید من به خودم ستم کرده ام به تو که نمی شود ستم کرد، لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین. 

امشب ده ها جا نوشته شده است که بروید سیدالشهدا(ع) را زیارت کنید، شفیعی که بیشترین شفاعت را برای ما در همچین شبی به ارمغان بیاورد حضرت سیدالشهداء(ع) است.

اضافه کردن نظر