مَراسِمِ عَزاداریِ دَهه اوَّلِ
مُحَــــرَمُ الْحَــــرامِ  ۱۴۴۲

سخنران:
  حجت الاسلام سیدرضا هاشمی
مداحان:
  حــاج محمدرضــا بــــذری
زمان:
ز پنجشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۹
به مدت ۱۱ شب
ساعت  ۲۱:۳۰
مکان:
مصلی بزرگ شهرستان بابل
با رعایت پروتکل های بهداشتی

 

lack_medium_small_squa

مراسم بعدی


حجت الاسلام سیدرضا هاشمی ـــ شب نهم محـرم ۱۳۹۹/۰۶/۰۷

 


موضوع بحث شب های محرم :  از امام حسین (ع) چه میخواهیم؟

 

 یک مسئله شرعی در ابتدای جلسه:
رد مظالم چیست؟
اگر به شخصی پولی یا مالی بدهکاری و به هیچ عنوان به طلبکار دسترسی ندارید یا او را نمی‌شناسید باید صدقه ای به اندازه بدهی با اجازه مجتهد عادل از طرف صاحب حق به فقیر دهید. مثلا در کودکی به ماشینی آسیب رساندی و ماشین و صاحب آن را پیدا نکردی.

 

 حاجت امشب حاجتی است در زیارت عاشورا درباره امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف :
فاسئل الله الذی اکرم مقامک و اکرمنی بک أن یرزقنی طلب ثارک مع امام منصور من اهل بیت محمد صل الله علیه و آله
از خدایی که مقام تو را گرامی داشت و مرا به سبب تو اکرام کرد میخواهم که خون خواهی تو را همراه امامی که یاری شده از اهل بیت حضرت محمد صل الله علیه و آله روزیم کند.
خون خواهی امام حسین به همراه امام زمان یک هدف و حاجت است.
یاد امام زمان زندگی را شیرین می‌کند حتی اگر غرق در مشکلات باشیم.

چند تا از موانع یاد امام زمان :

۱.کمی معرفت
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند : اگر دریا مرکب و درختان قلم شوند، جن ها حساب کنند و آدم ها بنویسند نمی‌توانند فضائل علی ابن ابیطالب را بشمارند.

۲. نا آگاهی از مهربانی امام
یکی از وکلای امام زمان به نام قاسم بن علاء در غیبت صغری پسری داشت به نام حسن که گناهکار و شرابخوار بود. امام زمان نامه ای به قاسم بن علاء نوشت که تا چهل روز دیگر از دنیا می‌روی. چند روز بعد از نامه به ائمه اطهار متوسل شد و به فرزندش گفت حسن نمی‌خواهی از شرابخواری توبه کنی. فرزندش گفت توبه میکنم از گناهان دیگر هم توبه میکنم. قاسم بن علاء دعا کرد خدایا مقام اطاعتت را به او الهام کن و او را از گناه دور کن. قبل از چهل روز قاسم فوت کرد و امام زمان برای حسن نامه نوشت و همان دعاهای پدر را امام زمان نیز در حق او کرد.

۳. نچشیدن درد غیبت (عادی شدن غیبت)
از دومین نائب امام زمان محمدبن عثمان پرسیدند آیا امام زمان را می‌بینی؟ گفت آخرین بار در مسجدالحرام دیدمش کنار کعبه پرده های کعبه را گرفته بود و میفرمود : خدایا به دست من از دشمنانت انتقام بگیر.
اگر این اتفاق در آخرین روز عمر محمدبن عثمان افتاده باشد ۴۷ سال از غیبت گذشته بود و امام زمان اینطور التماس می‌کرد. الان که ۱۱۸۶ سال از غیبت گذشته چه حالی دارد؟

۴. ناآشنایی با راهکارهای عملی
دعا برای امام زمان ( در نماز شب، روضه، حرم، در خلوت، دعاهایی که از اهل بیت رسیده)
دادن صدقه برای سلامتی حضرت مهدی.
اهداء ثواب اعمال به امام زمان(از ثواب خودت کم نمیشه)
ترک گناه به عشق حجت بن الحسن
قبل از انقلاب یک راننده کامیون معصیت کار بعد از مدتی کاملا معصیت را کنار گذاشته بود و اول وقت نماز می‌خواند. یکی از دوستانش دلیل این تغییر و تحول را پرسید گفت در زمستان در تهران بار زدم به سمت مشهد بار را تخلیه کردم آنقدر سیاهی ها دلم را گرفته بود حال سلام دادن نداشتم. حرکت کردم به طرف تهران. بعد از صدو پنجاه کیلومتر ماشین خاموش شد بیرون ماشین سرد، داخل هم سرد. مرگ را به چشم خود دیدم. به امام زمان متوسل شدم گفتم یا امام زمان اگر به دادم برسی دو تا قول میدم یکی اینکه تا آخر عمر گناه نکنم و دوم اینکه همیشه نماز اول وقت بخوانم. یک آقایی اومد اصلا حواسم نبود کیه. گفتم ماشینم خراب شد. گفت ماشین را روشن کن. تا استارت زدم روشن شد. پیاده شدم پول بدم گفت نیاز ندارم گفتم ما جوانمردیم. گفت جوانمرد چه خصوصیتی دارد گفتم اگر کسی در حقمان محبتی کند جبران میکنیم. گفت اگر میخواهی جبران کنی دو تا قول که دادی یادت نرود.

اضافه کردن نظر