مَراسِمِ عَزاداریِ دَهه اوَّلِ
مُحَــــرَمُ الْحَــــرامِ  ۱۴۴۲

سخنران:
  حجت الاسلام سیدرضا هاشمی
مداحان:
  حــاج محمدرضــا بــــذری
زمان:
ز پنجشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۹
به مدت ۱۱ شب
ساعت  ۲۱:۳۰
مکان:
مصلی بزرگ شهرستان بابل
با رعایت پروتکل های بهداشتی

 

lack_medium_small_squa

مراسم بعدی


حجت الاسلام کرامت ـــ شب اول اربعین حسینی ۱۳۹۹/۰۷/۱۴

 


موضوع بحث  :  محبت اهل بیت راه نجات از امتحانات الهی

 

تا محبت بین انسان و اهل بیت ایجاد نشود ، انسان نمی تواند از آزمایش هایی مثل کربلا سر بلند  بیرون بیاید.

شاید از این آزمایش های مثل کربلا ظاهرش فرق داشته باشد ولی تا آخر این آزمایش های الهی هست و خدا امت اسلامی را با این آزمایش ها امتحان میکند و بهترین راه برای اینکه انسان اطمینان پیدا کند که من یقینا تو این راه سر بلندم تو ارتباط با امام سعادتمندم این است که ارتباطش با امام معصوم ارتباط حبی و محبانه باشد با محبت اطاعت کنید نه عاقلانه . یک جاهایی انسان نیاز به عشق دارد تا جلو برود. کربلا اینو به ما نشون داد رسیدن به کربلا یک عشق کربلایی می خواهد .

پیامبر هم می فرمایید: من دربرابر سختی هایی که کشیدم از شما یک چیزی می خواهم آن هم مودت هست. مودت فقط در دل نیست و باید در عمل هم خودش را نشان بدهد. مودت یعنی اطاعت محبانه نه عاقلانه.

یکی از نمونه های جنگ عقل و عشق آنجاست که حضرت ابوالفضل می رود آب بیاورد به اب که میرسه عقلش به او می گوید از آب بنوش خوب تا بتونی قدرت داشته باشی برای برگشت و رسوندن آب اما آنجا در کربلا عشق حرف اول را میزند. عشق جدای از عقل نیست فرا تر از عقل هست .کسی که در اسلام عاشق امام حسین است ،اینطور نیست که عقل را کنار بگذارد. من فقط عاشقم دیگه کارهای عاقلانه انجام نمی دهم نه او رسیده به عقل ، از عقل فراتر رفته رسیده به عشق این عشق تو صحنه هایی مثل کربلا آدم را نگه میدارد وگرنه شاید مردود بشویم . خیلی ها پیغمبر را قبول داشتن اما عاشق نبودن قرآن می فرماید بعضی ها اون حقانیت حضرت موسی را فهمیدن ، یقین داشتن بهش ولی چون عاشق نبودن انکارش میکردن شناخت و معرفت باید به مرحله محبت و دل دادگی برسد تا فایده داشته باشد . عمرسعد آن شبی که پیشنهاد دادند به او که برود به جنگ امام حسین گفت من به جنگ او نمی روم من خودم را بدبخت نمی کنم .

بعد که پیشنهاد حکومت دادند رفت توی فکر و چون عاشق نبود امام حسین رو با حکومت ری عوض کرد و به جنگ با امام حسین رفت علمای یهود پیغمبر را خیلی می شناختند اونقدر که به پیغمبر میشد تا براشون خدا نجات بفرسته تا این حد اینا معرفت داشتند نسبت به پیغمبر . وقتی پیغمبر اومد درحالی که ایمان داشتن کفر ورزیدند گاهی محبت جزئی هم آدم را در آزمایشی مثل کربلا می اندازد شناخت باید باشه ولی کافی نیست محبت باید باشه حضرت موسی هم دربرابر خضر دوام نیاورد چندین مرتبطه حضرت موسی به حضرت خضر شکایت کرد چون حکمت کار های حضرت خضر را نمی دانست .حضرت خضر هم بهش میگفت که نمیتونی با من صبر کنی حضرت خضر کجا امام علی کجا حضرت خضر کجا سیدالشهدا کجا؟

مابه صورت فطری احتیاج داریم به امام ما باطنن محتاج امام هستیم نفس کشیدن ما بند به امام هست. چه بدانیم چه ندانیم ما باید این نیاز و این احتیاج رو نشان بدهیم آن وقت هست که ما پیروزیم

دلدادگی کربلایی رو نجات داد.

باید بفهمیم که احتیاج اصلی ما کجاست در این زمان که شیطان خیلی راحت یار جمع می کند آدم های خوب رابه سمت خودش می کشد.

ان شا الله سیدالشهدا این دلدادگی رو در ما ایجاد کند که شیطان نتواند مارا بسمت خود بکشد .

این شب های اربعین هم نمونه  ای از عاشقی ست .آدم گاهی باید عاشقی را ببیند تا عاشقی کردن را یاد بگیرد

 

اضافه کردن نظر